"А кроки ще відлунюють у тиші..."

    Живі мертвим закриваютьочі, а мертві живим їх відкривають...
    У кожного різний шлях до того чи іншого письменника, до йоготворів, його думок... Хтось скептично зневажає творчість митця, хтось навпаки знаходить у ній щось близьке. Хтось шукає розради у шумній компанії друзів, а хтось у книгах. Не можна зневажати ні одних, ні інших - у кожного своя дорога. Часто ми знаходимо цю дорогу після смерті митця, але його проникливі та щирі слова назавжди западають у душу, розраджують у скрутні моменти життя, надихають і вселяють надію.   
    До чого ж тут назва рубрики "А кроки ще відлунюють у тиші..."? А підзаголовок про відкривання і закривання очей? У цій рубриці мені хотілося б поіменно згадувати тих, чия творчість залишила помітний слід, дала змогу відкрити очі на різні речі, але нові твори яких, на жаль, уже не прочитати. Це не привід забувати - це привідще раз і ще раз перечитувати, надихати, спонукати...
    Всеволод  Нестайко. Помер 16 серпня 2014 року у віці 84 років.
    Навряд чихто не знає імені цього талановитого письменника, який захоплюва впригодами хлопців у "Тореадорах із Васюківки", чи вихованців лісової школи та багато інших дивовижних історій.
    Всеволод Нестайко залишив величезну спадщину творів, які актуальні у будь-який час і порушують проблеми, з якими стикаються як діти, так і дорослі.
    У дитинстві, читаючи захопливі твори Ж.Верна та Дж.Лондона, Всеволод Зіновійович мріяв стати капітаном, але через проблеми із зором не зміг. Через війну не закінчив 9 клас, тому навчався вдома сам і за два місяці опанував шкільну програму, а от 10 клас закінчив з однією "четвіркою" і срібною медаллю. Вступив на філологічний факультет Київського університету імені Тараса Шевченка. Працював у редакціях журналів "Барвінок", "Дніпро", вів програму "Радіобайка Всеволода Нестайка" на Національно мурадіо України. Усіх називав "сонечком", не зважаючи на вік співрозмовника.
    Твори Всеволода Нестайка перекладені багатьма мовами світу, екранізовані, мають багато нагород в Україні та поза її межами, а сам Нестайко внесений у Почесний список Г.Х.Андерсена як один із найвидатніших дитячих письменників. На жаль, преміїім. Тараса Шевченка так і не отримав, хоча, безперечно, на неї заслуговував.
    Останні кілька років писав свої твори у напівлежачому стані, а останній рік начитував текст своїй дружині, бо зовсім осліп.
Його твори - поза часом і простором, цікаві та повчальні у будь-якому віці.

    Анатолій Дімаров. Помер 29 червня 2014 року у віці 92 років.
Письменник Анатолій Дімаров народився в сім’ї учителя Андроніка Гарасюти. Коли родину розкуркулили, батьки заради безпеки дітей розлучилися: мати вказала, що чоловік помер, змінила документи і дала дітям своє дівоче прізвище. Тому Анатолій виріс під прізвищем Дімаров.
    У дитинстві пережив Голодомор в Україні 19321933, після закінчення школи був мобілізований до армії, воював на Південно-Західному фронті, побував в окупації, був командиром партизанського загону, отримав поранення та контузіюБув нагороджений орденами тамедалями.
    Анатолій Дімаров навчався в Літературному інститутіім. М.Горького в Москві, Львівському педагогічному інституті. Закінчивши навчання, працював редактором у видавництвах, у газеті «Радянська Волинь».
    Із 1949 року почав видавати збірки своїх творів. Творчий доробок письменника складає кілька десятків томів. За останню частину роману «І будуть люди»  «Біль і гнів» автор був удостоєний премії ім..Т.Шевченка.
    Хобі Анатолія Дімарова  колекціонування каміння. Робочий кабінет письменника був схожий на геологічний музей. Тут багато зразків агатів, сердоліків і сардоніксів усюди: на поличках, столі, у шафах. На стінах  картини в камені, якіДімаров творив власноруч. Крім того, у письменника булавелика колекція прикрас із різноманітним камінням, зібраним ним у горах. Тема каміння не раз з’являлася й у творах письменника.
    Крім творів для дорослих, Анатолій Дімаров написав кілька захоплюючих книжок для дітей: «Блакитна дитина», «На коні і під конем», «Про хлопчика, який не хотів їсти», «Для чого людині серце», «Друга планета», «Тирлик», якими вчив дітей бути людяними, чесними, добрими, співчутливими, завжди допомагати іншим, адже саме ці риси є справжнім багатством людської душі.



Немає коментарів:

Дописати коментар